Vad är sökmedia?
Sökmedier är fundamentalt annorlunda än de flesta andra medier där en passiv publik blir överöst med budskap de sannolikt inte är intresserade av – medan de som använder sökmedier är intresserade köpare som aktivt söker efter din tjänst, ditt företag eller din produkt. Det vill säga – köpare söker säljare istället för tvärtom.
Sökmedier omfattas av de medier och produkter som människor använder i ett uppsökande syfte för att till exempel:
- Söka leverantörer av produkter och tjänster
- Söka information om produkter och tjänster
- Söka kontaktuppgifter som telefonnummer och adresser
Sökmedierna används av människor såväl privat som i sin yrkesroll.
Några vanliga sökmedier:
- Tryckta kataloger, exempelvis Gula Sidorna, Lokaldelen, Din Del
- Onlinekataloger/eftertext, exempelvis Eniro.se, Blocket.se, Tradera.com, Hitta.se
- Sökordsmedia/sökmotorer, exempelvis Google.se, MSN.se, Eniro.se
- Mobila- och rösttjänster, exempelvis 118 118, 118 100, mobil.eniro.se
Utöver dessa fyra stora grupper finns det också en grupp mer nischade leverantörer av sökmedier, där de flesta är Internetbaserade, även om det finns en del tryckta produkter också. Det är allt från prisjämförelsesajter som Pricerunner och Kelkoo till mer branschspecifika webbplatser som t.ex. Alltombostad, BytBil, Bilweb och Utbildningsguiden.
Marknaden för sökmedier är gammal och kommer ursprungligen från tryckta kataloger. Branschen är sedan en tid under förändring av mer strukturell karaktär där allt fler medier och sökvägar kommer till. Det gör i sin tur att allt fler företag säljer produkter och tjänster inom dessa medier. För att få en bättre bild över de olika tjänsterna kommer vi i detta dokument titta närmare på vem som gör vad.
Just nu är intresset för sökmotormarknadsföring rekordstort vilket tyder på att Sverige närmar sig den amerikanska och engelska marknaden, där både sökmotoroptimering och sponsrade länkar har blivit viktiga delar i marknadsföringsmixen. Institutet för reklam och mediestatistik (IRM) räknar med att sökordsmarknadsföring kommer öka med över 200 procent under 2006 jämförelse med samma period 2005. Även intresset för sökmotoroptimering, att göra hemsidan så attraktiv som möjligt för sökmotorerna, har ökat det senaste åren.
Därför växer sökannonsering
Hur kan då tillväxten för sökannonsering vara så stor – till och med uppe i tresiffriga procenttal? Det finns tre tydliga anledningar som gör sökannonsering attraktivt för annonsörerna:
- Den är mätbar. Det går att mäta på öret hur mycket pengar annonsören tjänar på en reklaminvestering. Det går att mäta trafik, nya affärer, nya abonnenter eller precis det annonsören vill uppnå.
- Den är köpnära. Aktiva användare söker produkter, varor och tjänster. Precis när dessa användare går in i målgruppen, har en köpintention, kan annonsören synas med sin annons.
- Sökannonsmarknaden attraherar pengar från såväl marknads- som säljbudgetar. Sökannonsering är inte bara en angelägenhet för marknadsavdelningen.
Viljan att mäta effekten har också skapat utrymme för specialistföretag. Statistik levereras primärt direkt av online-kataloger och sökordsnätverk, medan tracking (uppföljning av resultat, d v s vad händer efter att trafiken kom till annonsörens webbplats) exemplevis tillhandahålls av SEO-aktörer eller trackingföretag som TradeDoubler, iMHO och AdMeta.
En tillväxt är också tydlig bland mediebyråer/rådgivare och sökspecialister som hjälper kunder med till exempel “key word research”, “bid management” och att skriva unika texter för olika sökord.
Mobilt sök – kan man även sökannonsera i mobilen?
Idag används mobilt sök ganska mycket. Det är genom olika nummerupplysningar samt de söktjänster som finns online som används även i mobilen. Det ger dig som annonsör i Sverige idag inga nya direkta annonseringsmöjligheter. Det mobila söket ökar dock för varje månad som går och branschens aktörer förväntar sig stora intäkter via mobila söket. Vi kan därför förutsätta att allt fler annonseringsmöjligheter i mobilen snart ser dagens ljus och når dig som annonsör (sökmotorsjätten Google erbjuder detta i skrivande stund i Japan och USA), och även lokala aktörer som Eniro erbjuder redan idag mobil annonsering även om den fortfarande är i sin linda.




